Примена Продолжување-Лиење

3D печатење зголемува кастинг incustry

3D печатење има многу очигледна предност брзина во мала серија на производство, и има очигледни предности за развој на одредени видови на проекти, како што се автомобилската, воздушната, авијација, воена, воз, мотор, брод, механичка опрема, пумпа за вода, керамичката индустрија итн 
а сорта на традиционалните кастинг производи, кои се тешко да се произведе може да се произведува само од страна на 3D печатење како 0.5mm турбина сечила, разни нафта пасуси внатрешна ладење, и разни структурно сложени одливки. Овие клиенти се шири низ целиот свет.
За уметнички дела, исто така, може да се користат различни видови на алати за масовно производство.

вакуум Лиење

真空 注 型 1

Врз основа на примената на RP технологијата, новата линија на развој на производот, кои се користат на РТВ силиконска гума калапи и вакуум Лиење, сега широко се применуваат во областа на автомобилската, електронската и медицински итн

真空 注 型 2
真空 注 型 3

РИМ: Низок притисок реакција шприц (ЕПОКСИДНИ калапи)

РИМ 1

РИМ е нов процес се применуваат во производството на брзиот лајсни. Тоа е мешавина на две-компонента полиуретан материјали, кои се вбризгува во брзо мувла под нормална температура и низок притисок и формирана од страна на хемиски и физички процеси, како што полимеризација, вкрстено поврзување и зацврстување на материјали.

Тоа има предности на висока ефикасност, краток производствен циклус, едноставен процес и ниска цена. Таа е погодна за мали пробно производство во процесот на развој на производот, како и производство на мал обем, едноставна структура на корицата и производство на големи дебели ѕидови и нерамномерно дебели ѕидови производи.

Применливи калапи се: смола мувла, ABS мувла, алуминиумска легура материјал мувла кастинг: две-компонента полиуретан материјал физички својства: слични на ПП / ABS, производот има анти-стареењето, силна отпорност на удар, висок степен на вклопуваат, лесен за утовар и растовар карактеристики.

Принципот на работа на RIM перфузија низок притисок калапи е како што следува: на претходно формирани две-компонента (или мулти-компонента) течни материјали се хранат во главата на мешање преку мерни пумпи во одреден сооднос, а потоа постојано се става во калапот за да се формира реакција solidification калапи. прилагодување сооднос се постигнува со промена на брзината на пумпата, кој е контролиран од страна на износот на единица празнење на пумпата и време на инјектирање.

RIM2

Јаглеродни влакна / влакна засилен пластика (FRP) воведување вакуум

FRP 1

Основниот принцип на процесот на вакуум се однесува на воведување во врска стаклени влакна, стаклени влакна ткаенина, разни инсерти, ткаенина ослободување, смола пропуслив слој, поставување смола цевковод и ги опфаќа најлон (или гума, на излечи гел слој слој). Силиконски) флексибилен филм (т.е. вакуум торба), филмот и на периферијата на отворот се цврсто запечатени.

На празнина се испразнува, и смола се вбризгува во празнина. Процесот на калапи во кои смола е импрегниран по должината на цевката смола и површината на влакна под вакуум за да оплоден пакет на влакна на собна температура или под греење.

FRP 2
真空 导入 4

Рапид кастинг

брзо кастинг 1

Комбинацијата на 3D печатење технологија и традиционалните технологија кастинг резултираше со брза технологија кастинг. Основниот принцип е да се користи технологија на 3D печатење директно или индиректно да се печати загубеното пена, полиетилен мувла, восок примерок, дефиниција, мувла, основни или школка за кастинг, а потоа ги комбинира традиционалните кастинг процесот за брзо фрли метални делови.

Комбинација на технологијата 3D печатење и кастинг процесот дава целосна претстава за предностите на брз 3D печатење, ниска цена, способноста за производство на комплексни делови и фрли било каков вид на метал, и не е под влијание од страна на обликот и големината, и ниска цена. Нивната комбинација може да се користи за да се избегне слабости, значително поедноставување и скратување на процесот на долги дизајн, модификација, редизајн на калапи.

Рапид кастинг 2
брзо кастинг 3
брзо кастинг 4
брзо кастинг 6
брзо кастинг 7
брзо кастинг 8

инвестиции кастинг

Инвестиции кастинг однесува на релативно нов метод на леење метал, исто така познат како целосна мувла, испарување и cavityless кастинг. Прототипот е направена од пена (foamed пластика) и обично е експандиран полистирен. Позитивните мувла е исполнет со песок фрлија (FOVNDRY SAND) за формирање на мувла (мувла), а истото важи и за негативните мувла. Кога течен метал се инјектира во мувла (односно, на мувла направени од стиропор), пена испарува или е изгубена, оставајќи негативни мувла на леење во песок исполнет со течен метал. Овој метод на леење подоцна беше усвоен од страна на скулпторот заедница и сега се користи во индустриското производство.

融 模 铸造 1

SL 3D печатач препорачува

Големината на SL 3D печатач е препорачливо, како што 3DSL-600Hi со изградба волумен од 600 * 600 * 400 mm и поголема машина на 3DSL-800Hi со изградба волумен од 800 * 600 * 550mm.