SL 3D принтер-3DSL-450S

Краток опис:

Втората генерација на 3DSL печатачи-S серијата 

Макс изгради волумен: 450 * 450 * 330 (мм) (Стандард 330mm, длабочина на резервоарот смола може да биде наменска).

Со заменливи резервоарот смола.

Максимална продуктивност: 120g / h

Смола издржливост: 10кг


детали за производот

параметри

конфигурација

Видео производ

воведување RP технологијата

Рапид Текара (РП) е нова технологија на производство, кој прв пат е воведен од страна на САД во доцните 1980-ти. Тоа се интегрира современите научни и технолошки достигнувања, како што се CAD технологија, нумерички контрола технологија, ласерска технологија и материјали технологија, и е важен дел од напредна технологија на преработка. За разлика од традиционалните методи за сечење, брзо Текара користи механизам за формирање на кој слоевит материјали се преклопуваат за машина за три-димензионални дел прототип. Прво, софтверот дели парчиња на CAD геометрија на дел според одредена дебелина слој, и се здобива со серија на информации контура. главата на формирање на брзиот Текара машина е контролирана од страна на системот за контрола во согласност со две-димензионални информации на контура. Зацврсти или намалување за формирање тенки слоеви на различни делови и автоматски надредениот во три-димензионална субјекти

更改 1
RP-2

адитив за производство

За разлика од традиционалните редуктивните производство, RP користи метод на материјал акумулација слој по слој да се процесира цврсти модели, така што уште се нарекува додаток на производство, (AM) или Производство технологија Слоевит, (LMT).

Карактеристики на RP техника

H ighly флексибилен, може да произведе било 3D цврсти модели на секоја комплексна структура, како и трошоци на производство е речиси независно од комплексноста на производот.
С АД модел директна возење, калапи процес е целосно дигитален, не се потребни посебни тела или алатки, и дизајн и производство (CAD / CAM) е високо интегрирана.
H IGH точност, ± 0.1%
H ighly редуктивна, способен за правење на многу фини детали, тенки ѕидови
М стариот површина квалитет е одличен
F брзина AST
H ighly автоматски: процесот е целосно автоматизирана, процесот не бара човечка интервенција, како и опрема може да биде без надзор

Апликации на RP технологијата

RP технологија е широко се користат во областите:

Модели (Концептуализација и Претставување):

Индустриски дизајн, брз пристап до концептот на производи, реставрација на концепти,  изложба, итн.

Прототипови (проектирање, анализа, верификација и тестирање):

Проверка и анализа на дизајн,  дизајн повторливост и оптимизација, итн

Модели / Делови (Средно Вајарство & Лиење промет и производство на мали-многу):

Вакуум инјектирање (силиконски калап), низок притисок на вбризгување (RIM, епоксидни мувла) итн

 

RP 应用 更改
RP 应用 流程 更改

Спроведување на процесот на Р.П.

Процесот на апликација може да започне или од некој објект, 2D цртежи или само идеја. Ако само објект е на располагање, првиот чекор е да се скенира за објектот да се добие CAD податоци, одете до revese процес engineeing или само измена или дополнување, а потоа започнете со процесот на RP.

Ако 2D цртежи или идеја постои, тоа е неопходно да се оди постапката 3D моделирање со помош на специјален софтвер, и потоа оди во процесот на prining 3D.

По процесот на Р.П., може да се добијат солидна модел за функционална тестирање, тестирање собранието или да одат во други постапки за лиење во согласност со реалните потреби на клиентите.

 

Воведување на SL технологија

Домашните име е stereolithography, исто така познат како ласерски лекување брзо Текара. На принцип е: ласерски е насочена кон површината на течноста фотосензитивни смола и скенирани според обликот на делот на попречниот пресек, така што тоа е селективно излечи, од гледна точка на линија на површината, за да заврши на лекување на еден слој, а потоа платформата за дигање е намален од страна на еден слој со дебелина и recoated со нов слој на смола и излечи со помош на ласер додека не се формира целиот солидна модел.

 

SL 工作 原理 - 英文

Предност на 2-ри генерација на SL 3D Принтери од SHDM

H IGH ефикасност и максимална брзина може да достигне400g / h,а продуктивноста во рок од 24 часа може да reach10kg.
L arge тома се изгради, достапна големина е360 * 360 * 300 (мм), 450 * 450 * 330 (мм), 600 * 600 * 400 (мм), 800 * 800 * 550 (мм), и други кориснички тома се изгради.
М aterial перформанси е евтин и многу подобрена во аспектите на сила, издржливост и отпорност на висока температура, погоден за инженерски апликации.
О bviously подобрена во прецизноста на големината и стабилност.
М ultiple делови може да се лекуваат во исто време во контрола на софтвер и таму е совршен делови авто-компонирањето функција.
S uitable за мали серија производство.
U nique гнездо технологија на смола резервоари со различен обем, 1 кг смола може да се печатат, што е особено погоден за истражување и развој.
R резервоарот eplaceable смола, различни смола може да се менува лесно.
树脂 槽 1

Заменливи резервоарот смола

Само се повлече и да се поттикнат во, можете да печатите различни смола.

Смола резервоар на 3DSL серија е променлив (Освен 3DSL-800). За печатачот 3DSL-360, резервоарот за смола е со режимот на фиока, кога на местото резервоарот смола, потребно е да се намали резервоарот смола до дното и да се укине два брава фаќа, и повлечете резервоарот смола надвор. Истурете нови смола после чистење на резервоарот за смола добро, а потоа подигнете заклучување фаќа и да се поттикнат резервоарот смола во печатачот и заклучување добро.

3DSL-450 и 3DSL 600 е со истиот систем смола резервоарот. Постојат 4 trundles на под на резервоарот за смола за да се олесни тргнуваше и туркање во.

 

Оптички систем-Моќен солидна ласерски

3DSL серија SL 3D печатари усвојува високо моќни солидна ласерски уред од 3W и континуирана должина излез бран е 355nm. Излезна моќност 200mW е-350mW, клима ладење и вода за ладење се опционални.

(1). Ласерски уред
(2). Рефлектор 1
(3). Рефлектор 2
(4). Зрак експандер
(5). galvanometer

激光器 1
振 镜 1

Galvanometer висока ефикасност

Максимална брзина на скенирање: 10000mm / s
galvanometer е посебен замав мотор, неговите основни теорија е исто како и сегашната метар, кога одредена струја поминува низ калем, роторот ќе се разминуваат одреден агол и аголот на отклон е пропорционална на тековната . Значи galvanometer исто така е наречена galvanometer скенер. Две вертикално инсталиран galvanometer форма две скенирање насоки на X и Y.

Продуктивноста тест автомобил моторот блок

Тестирање дел е блок моторот на автомобилот, со големина Дел-студии: 165mm × 123mm × 98.6mm

волумен дел: 416cm³, печатење 12 парчиња во исто време

Вкупно тежина е околу 6500g, Дебелина: 0.1mm, Strickle брзина: 50 mm / s,

Тоа трае 23 часа за да се заврши,   просечната 282g / h

产 能 测试 1
产 能 测试 2

Продуктивноста стапала тест- чевли

SL 3D печатач: 3DSL-600Hi

Испечати 26 стапала во исто време.

Тоа трае 24 часа за да заврши

Просечна 55 мин  за еден чевли единствената

450s-2

Превземи брошура

области на примена

btn12
btn7
汽车 配件
包装 设计
艺术 设计
医疗 领域

образование

брзи прототипови

автомобилски

лиење

уметност Дизајн

медицински


  • Претходно:
  • Следно:

  • 600S

    ssss

  • Поврзани производи